Договір підряду. Чи потрібний інструктаж по техніці безпеки й хто повинен проводити розслідування нещасних випадків?

63 переглядів

Обов'язок роботодавця про проведення інструктажу працівників по техніці безпеки передбачено в п. 4 ст. 29 КЗПП. Однак це стосується тільки лише працівників, що працюють за трудовим договором. Це підтверджує й сфера дії Закону «Про охорону праці», спрямованого на регулювання забезпечення безпеки трудової діяльності, регульованої трудовим законодавством. У зв'язку із цим при відповіді на поставлене питання слід виходити з наступного.

Як правило, роботи із ЦПД, аналогічні трудовий діяльності або, що мають її ознаки, виконуються за договором  підряду. У визначенні поняття договору підряду законодавець указав, що роботи згідно з такою угодою виконуються підрядником на його ризик (ч. 1 ст. 837 Цивільного кодексу). Це є одним із ключових відмінностей таких правовідносин від роботи за трудовим договором. Адже у випадку з підрядом зроблений акцент не на здійсненні трудової діяльності, а на наданні оплачуваної послуги і її кінцевого результату. Тому положення Цивільного кодексу, присвячені такому виду договору, не містять вказівок про зобов'язання замовника ознайомити підрядника із правилами техніки безпеки. Однак це зробити все-таки необхідно для мінімізації виробничих ризиків замовника робіт.

Так, приміром, ч. 1 ст. 850 Цивільного кодексу визначає, що замовник зобов'язаний сприяти підрядникові у виконанні роботи в рамках укладеної угоди. А якщо ні, то підрядник має право компенсації понесених витрат. Також згідно ч. 2 ст. 850 Цивільного кодексу, якщо виконання роботи за договором підряду стало неможливим через дії або недогляд замовника, підрядник має право на компенсацію, визначену даною правовою нормою. Виходячи із цього, в інтересах замовника мінімізувати свою відповідальність шляхом закріплення в договорі з підрядником його зобов'язання по дотриманню правил техніки безпеки проведення певних робіт. При цьому підрядника умовами договору може бути зобов'язано дотримуватись правил техніки безпеки, затверджених для найманих робітників замовника — юридичної особи або фізичної особи — підприємця. Іншими словами, у договорі підряду може бути зазначена відсильна норма до правил техніки безпеки, що діють у замовника. При цьому підписання договору підряду повинне засвідчити ознайомлення й зобов'язання дотримання підрядником цих правил техніки безпеки.

У такому випадку замовник зведе до мінімуму свою відповідальність у випадку настання негативних наслідків у результаті порушення підрядником правил техніки безпеки. Також це здатне ліквідувати вагому частину ймовірних приводів для компенсацій підрядникові в порядку ст. 850 Цивільного кодексу.

До відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Шостка надійшло повідомлення про груповий нещасний випадок, що стався 04 травня 2017 року о 14 год. 10 хв. у ТОВ "Фірма «Катана».

В ході попереднього з'ясування обставин настання нещасного випадку було з'ясовано, що між ТОВ "Фірма «Катана» і громадянином Конюховим С.П. був складений договір підряду та договір про надання інформаційних (консультаційних) послуг між ТОВ "Фірма «Катана» і громадянином Полещуком А.П., які не регулюються трудовим законодавством, а є по своєму змісту договорами цивільно – правового характеру і підпадають під дію Цивільного Кодексу України.

Враховуючи вищезазначене рішенням Управління Держпраці у Сумській області було встановлено, що даний нещасний випадок не підпадає під дію

«Порядку проведення розслідування та ведення обліку нещасних випадків, професійних захворювань і аварій на виробництві», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 листопада 2011 р. №1232 і по ньому розслідування не проводиться.

При укладанні договору цивільно – правового характеру роботодавець не є роботодавцем з юридичної точки зору, а є лише замовником певних видів робіт, а працівник є лише виконавцем, який надає послуги (виконує певну роботу) на свій ризик. Тому він не має права на соціальні гарантії (здорові і безпечні умови праці, пільгове пенсійне забезпечення, пільги на компенсації за роботу у несприятливих умовах), передбачені законодавством та отримує винагороду за виконану роботу.

Підсумки участі команди м. Шостка у V обласної спартакіади серед інвалідів праці “Сила духу”

5 переглядів

15 травня 2017 року в м. Суми пройшли змагання з 6 видів спорту в рамках V обласної спартакіади серед інвалідів праці “Сила духу”.

85

Від відділення ВД ФССНВ в м. Шостка виступили 6 учасників:

86

Карпизин Валерій Іванович (шахи – 2 місце, бомбаскет, гирьовий спорт у ваговій категорії до 70 кг – 1 місце);

110

113

Коробков Олексій Вікторович (гирьовий спорт, у ваговій категорії 70-90 кг – 1 місце з результатом 50 поштовхів гирі вагою 16 кг);

96

Маргарян Артур Завенович (настільний теніс – 3 місце, армреслінг у ваговій категорії вище 90 кг – 2 місце, гирьовий спорт у ваговій категорії вище 90 кг з результатом 41 поштовх гирі вагою 16 кг – 2 місце);

98

135

Шилкін Олександр Васильович (армреслінг у ваговій категорії вище 90 кг – 3 місце);

Шуругіна Світлана Іванівна ( бомбаскет стоячи – 1 місце з результатом 8 влучень у кільце, дартс);

94

116

Бодня Євген Федорович (настільний теніс).

107

Мінсоцполітики внесло зміни до Типового положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці

27 переглядів

Зокрема, змінами передбачено удосконалення норм, що регулюють питання організації навчання і перевірки знань з питань охорони праці на підприємстві, в тому числі посадових осіб; організації проведення інструктажів з питань охорони праці; стажування, дублювання і допуску працівників до роботи (наказ від 30.01.2017 N 140).